Μουσείο Μπενάκη - προβολή ταινίας

Οι μαθητές των τμημάτων Γ2 και Γ3 παρακολούθησαν την προβολή της ταινίας μικρού μήκους "Καλημέρα κε Φώτη και Passage to Europe" του προγράμματος KinderDocs στο Μουσείο Μπενάκη. (Συνοδοί εκπαιδευτικοί : Μπλαβέρη, Βλάχου.

Το KinderDocs διεθνές φεστιβάλ ντοκιμαντέρ για παιδιά και νέους πραγματοποιείται εδώ και 6 χρόνια, σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη  στην Αθήνα και δύο από τα σημαντικότερα φεστιβάλ ντοκιμαντέρ στην Ευρώπη, το IDFA  στο Άμστερνταμ και το doxs!  στο Ντούισμπουργκ.

Το πρόγραμμα KinderDocs στο σχολείο περιλαμβάνει δημιουργικά ντοκιμαντέρ με πρωταγωνιστές παιδιά και εφήβους, εμπλουτισμένα με ειδικό εκπαιδευτικό υλικό για μαθητές της πρωτοβάθμιας (Δʹ-ΣΤʹ Δημοτικού) και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Αʹ Γυμνασίου – Γʹ Λυκείου) που δημιουργούν κοινή εμπειρία, αφορμή για συζήτηση, δράση και αλληλεπίδραση, και αναπτύσσουν δεξιότητες για τον 21ο αιώνα. Το KinderDocs Toolkit περιλαμβάνει ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες για κάθε ταινία που προάγουν την κινηματογραφική παιδεία, την κριτική σκέψη και τον εγγραμματισμό στα μέσα, σε θεματική σύνδεση με τα μαθήματα και άλλες τέχνες, όπως λογοτεχνία, εικαστικά, μουσική. Παράλληλα με τις δράσεις στο σχολείο, το KinderDocs προσφέρει διαρκή επιμόρφωση για εκπαιδευτικούς.
Το KinderDocs είναι μέλος του διεθνούς οργανισμού European Children’s Film Association.

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 04 Μάρτιος 2023 17:40