Πρόσωπο με πρόσωπο - επεισόδιο 7

Πέμπτη, 11 Απρίλιος 2024 00:00

Ακούστε το έβδομο επεισόδιο της ραδιοφωνικής εκπομπής Πρόσωπο με πρόσωπο με καλεσμένo ένα ρεμπέτη μαθηματικό του σχολείου μας. Η εκπομπή μεταδίδεται στον διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό του σχολείου μας, ράδιο παρατέταρτο!

Πρόσωπο με πρόσωπο - επεισόδιο 6

Τρίτη, 02 Απρίλιος 2024 00:00

Ακούστε το έκτο επεισόδιο της ραδιοφωνικής εκπομπής Πρόσωπο με πρόσωπο με καλεσμένo ένα μαθητή του σχολείου μας. Η εκπομπή μεταδίδεται στον διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό του σχολείου μας, ράδιο παρατέταρτο!

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΥΝΑΝΠ: www.ynanp.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημαϊκού έτους 2024-2025. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.
Η υποβολή των αιτήσεων ξεκίνησε από 26-03-2024. Όλοι οι υποψήφιοι από την 26-03-2024 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση, ηλεκτρονικά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Παραρτήματος Ε ́ της Προκήρυξης Διαγωνισμού. Μετά την ολοκλήρωση της υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης οφείλουν να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε ΑΕΝ (Παράρτημα Γ ́) κανονικά και πλήρη τα δικαιολογητικά τους, προκειμένου να γίνει αποδεκτή η αίτησή τους.
Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών (που θα συνοδεύονται από το αποδεικτικό της αίτησης που υπέβαλαν ηλεκτρονικά στο ΥΝΑΝΠ), λήγει στις 25-04-2024 ημέρα Πέμπτη.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα τηλέφωνα που αναγράφονται στη σχετική προκήρυξη.
Διευκρινίζεται ότι, όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες της προκήρυξης του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, ανεξάρτητα αν είχαν ή όχι δηλώσει προτίμηση για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού με την Αίτηση - Δήλωση, την οποία είχαν καταθέσει στο Λύκειο τους.

Ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο :

***** Εγκύκλιος *****

Πλους 43

Κυριακή, 31 Μάρτιος 2024 00:00

Κινηματογραφική Μουσική

Σε αυτή την λίστα θα βρείτε κομμάτια από θρυλικές ταινίες που έγραψαν ιστορία μέσα από τα επικά κομμάτια που γράφτηκαν μόνο για την μεγάλη οθόνη. Απολαύστε συνθέτες σαν τον Ennio Morricone, Nino Rota, Bernard Herrmann, Goblin, Vangelis, James Horner, James Newton Howard, Thomas Newman, Alan Menken, Hans Zimmer, Alexander Desplat, Jocelyn Pook, Μίμμη Πλέσσα και μεγάλα συγκροτήματα και τραγουδιστές όπως Rolling Stones, Aerosmith, Berlin, Huey Lewis and The News, The Righteous Brothers, The Shangri-Las, The Crystals, Steppenwolf, Demis Roussos, Celine Dion, Lou Reed, The Doors, The Who κ.α.
Αφήστε την μουσική να "μπει" μέσα σας, να σας συγκινήσει, να σας κάνει να γελάσετε. Ο ήχος σε μία ταινία δίνει ψυχή, μας μιλάει χωρίς λόγια, μας αφηγείται μία ολόκληρη ιστορία μέσα σε λίγα μόνο λεπτά. Ακούστε και νιώστε!

Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Αρχηγείου Πυροσβεστικού Σώματος, η ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης συμμετοχής στο διαγωνισμό εισαγωγής στις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, η οποία πραγματοποιείται στην ηλεκτρονική εφαρμογή που λειτουργεί ειδικά για το Διαγωνισμό στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος www.fireservice.gr, λήγει την Τρίτη 26-03-2024.

Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι μετά την ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης, η υποβολή όλων των δικαιολογητικών, υποχρεωτικών (της παρ. 2 του ΚΕΦ.Γ΄ της προκήρυξης) και των κατά περίπτωση ειδικών κατηγοριών (της παρ. 3 του ΚΕΦ.Γ΄ της προκήρυξης), διεκπεραιώνεται αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά, με σάρωση (σε μορφή PDF) και αποστολή στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. έως και την Πέμπτη 28/03/2024.

Η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr

Πλους 42

Κυριακή, 24 Μάρτιος 2024 00:00

Eurovision Hits

Η Eurovision είναι ένας διαγωνισμός τραγουδιού που διεξάγεται κάθε χρόνο από την Ευρωπαϊκή Ένωση Ραδιοτηλεόρασης. Συμμετέχουν χώρες από όλη την Ευρώπη αλλά και κάποιες εκτός αυτής. Κάθε χώρα στέλνει ένα τραγούδι που εκπροσωπεί την εθνική της μουσική σκηνή. Οι χώρες που συμμετέχουν ψηφίζουν για να αναδειχθεί ο νικητής μέσω televoting. Η Eurovision έχει αναδείξει πολλά τραγούδια "hits" πανευρωπαϊκά. Πάμε να ακούσουμε κάποια από αυτά που οι περισσότεροι θα ξέρουν.

Σελίδα 1 από 61