Κυριακή, 31 Μάρτιος 2024 00:00

Κινηματογραφική Μουσική

Σε αυτή την λίστα θα βρείτε κομμάτια από θρυλικές ταινίες που έγραψαν ιστορία μέσα από τα επικά κομμάτια που γράφτηκαν μόνο για την μεγάλη οθόνη. Απολαύστε συνθέτες σαν τον Ennio Morricone, Nino Rota, Bernard Herrmann, Goblin, Vangelis, James Horner, James Newton Howard, Thomas Newman, Alan Menken, Hans Zimmer, Alexander Desplat, Jocelyn Pook, Μίμμη Πλέσσα και μεγάλα συγκροτήματα και τραγουδιστές όπως Rolling Stones, Aerosmith, Berlin, Huey Lewis and The News, The Righteous Brothers, The Shangri-Las, The Crystals, Steppenwolf, Demis Roussos, Celine Dion, Lou Reed, The Doors, The Who κ.α.
Αφήστε την μουσική να "μπει" μέσα σας, να σας συγκινήσει, να σας κάνει να γελάσετε. Ο ήχος σε μία ταινία δίνει ψυχή, μας μιλάει χωρίς λόγια, μας αφηγείται μία ολόκληρη ιστορία μέσα σε λίγα μόνο λεπτά. Ακούστε και νιώστε!

Κυριακή, 24 Μάρτιος 2024 00:00

Eurovision Hits

Η Eurovision είναι ένας διαγωνισμός τραγουδιού που διεξάγεται κάθε χρόνο από την Ευρωπαϊκή Ένωση Ραδιοτηλεόρασης. Συμμετέχουν χώρες από όλη την Ευρώπη αλλά και κάποιες εκτός αυτής. Κάθε χώρα στέλνει ένα τραγούδι που εκπροσωπεί την εθνική της μουσική σκηνή. Οι χώρες που συμμετέχουν ψηφίζουν για να αναδειχθεί ο νικητής μέσω televoting. Η Eurovision έχει αναδείξει πολλά τραγούδια "hits" πανευρωπαϊκά. Πάμε να ακούσουμε κάποια από αυτά που οι περισσότεροι θα ξέρουν.

Κυριακή, 10 Μάρτιος 2024 00:00

Εραστές του τίποτα

Εραστές του τίποτα by panos-aspa.

Κυριακή, 03 Μάρτιος 2024 00:00

Νότες από την υφήλιο

Ταξιδεύουμε όλον τον κόσμο και διαλέγουμε μουσικές από κάθε χώρα.

Κυριακή, 25 Φεβρουάριος 2024 00:00

Πόνος

Ένα παιδί έρχεται στη ζωή με πόνο και με μεγάλο πόνο φεύγει.

Το Melancholie, ένα γλυπτό που δημιουργήθηκε από τον Albert Gyorgy, απεικονίζει το κενό που μας αφήνει η απώλεια. Το γλυπτό απεικονίζει μια φιγούρα από χαλκό που κάθεται σωριασμένη σε έναν πάγκο, με μια τεράστια τρύπα στο κέντρο της. Η τρύπα αντιπροσωπεύει το τεράστιο κενό που νιώθουμε όλοι όταν χάνουμε κάποιον αγαπημένο μας πρόσωπο. Πολλοί άνθρωποι έχουν εκφράσει την εκτίμησή τους για αυτό το γλυπτό γιατί απεικονίζει τα ακριβή συναισθήματα που νιώθουν, αλλά ίσως δεν μπόρεσαν να το εκφράσουν με λόγια.

Κυριακή, 18 Φεβρουάριος 2024 00:00

Πάμε!!!

Όποιος αγαπάει τη μουσική ξέρει καλά πως όταν ακούει τις αγαπημένες του μελωδίες, η ψυχική του διάθεση βελτιώνεται σημαντικά. Νέες μελέτες, όμως, αποκαλύπτουν ότι η μουσική προσφέρει πολλά και στο ίδιο το σώμα.

Σελίδα 1 από 8