Φεύγοντας

Μία είδηση στο φύλλο της αγγλικής εφημερίδας Daily Mail, στις 27 Φεβρουαρίου 1967, τράβηξε την προσοχή του Paul McCartney, μέλους των Beatles. Έγραφε για ένα 17χρονο κορίτσι, τη Melanie Coe, το οποίο είχε φύγει από το σπίτι της, αφήνοντας πίσω μια άνετη ζωή και δύο μπερδεμένους γονείς.

Η είδηση για τη φυγή της Melanie, ενέπνευσε τον McCartney να γράψει τους στίχους αλλά και τη μελωδία για το λυπημένα όμορφο "She's leaving home", 6o τραγούδι στη πλευρά Α του άλμπουμ "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" των Beatles, που κυκλοφόρησε στις 26 Μαϊου 1967 και θεωρείται ως το καλύτερο μουσικό άλμπουμ σύμφωνα με το μουσικό περιοδικό Rolling Stone.

Μερικά χρόνια πριν τη κυκλοφορία του "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" και συγκεκριμένα το φθινόπωρο του 1963, στην μουσική τηλεοπτική εκπομπή, "Ready Steady Go!" γίνεται ένας διαγωνισμός για τη καλύτερη μίμηση (lip-synching και χορού)  σε ένα τραγούδι της καλλιτέχνιδος Brenda Lee. Κριτής του διαγωνισμού είναι ο Paul McCartney όπου θα δώσει σαν βραβείο ένα άλμπουμ των Beatles. Νικήτρια του διαγωνισμού, είναι η διαγωνιζόμενη με το νούμερο 4, ένα κορίτσι 13 χρόνων που δεν είναι άλλη από την Melanie Cole.

Τα παιχνίδια της τύχης κατόρθωσαν να στήσουν ένα παράξενο σκηνικό για να δημιουργηθεί ένα από τα πιο όμορφα τραγούδια που έγραψαν οι Beatles. Χαρακτηρίζεται από την απουσία pop/rock οργάνων (drums, κιθάρες). Η μουσική εκτελείται από ένα σύνολο εγχόρδων οργάνων (άρπα, βιολιά, βιόλες, βιολοντσέλο και κοντραμπάσο). Η ίδια συνταγή ακολουθήθηκε και στο τραγούδι Eleanor Rigby, του άλμπουμ Revolver, 1966.

Η ιστορία του τραγουδιού αφορά σε ένα κορίτσι, που αναζητώντας της ελευθερία/διασκέδασή της, φεύγει μυστικά από το πατρικό σπίτι, αφήνοντας πίσω τους συντετριμμένους γονείς της. Οι πρώτοι στίχοι του τραγουδιού, που ερμηνεύονται από τον McCartney, περιγράφουν τη σκηνή :

Wednesday morning at five o'clock, as the day begins
Silently closing her bedroom door
Leaving the note that she hoped would say more
She goes down the stairs to the kitchen
Clutching her handkerchief
Quietly turning the backdoor key
Stepping outside, she is free
Στο, αριστοτεχνικά σχεδιασμένο, ρεφρέν που ακολουθεί, o McCartney συνεχίζει σαν αφηγητής να αναγγέλει το γεγονός της φυγής ενώ παράλληλα ο John Lennon τραγουδάει τη "φωνή" των γονιών που ξεδιπλώνουν το δράμα τους :
She, ... (we gave her most of our lives)
Is leaving (sacrified most of our lives)
Home (we gave her everything money could buy)
Το έγχορδο μουσικό σύνολο, συνοδεύει, υπογραμμίζει και εξυψώνει τελικά το τραγούδι, χάρη στην πανέμορφη ενορχήστρωση του Mike Leander ενώ το όργανο που κλέβει την παράσταση είναι η άρπα, αναλαμβάνοντας να ανοίξει το τραγούδι, να το κάνει μελό σε καίρια σημεία και βέβαια να το κλείσει λιτά.

1. The Beatles - She's Leaving Home
20. The Rolling Stones - You Gotta Move
21. Eurytmhics - Would I Lie to You
22. Madness - Don't Leave the Past Behind You
23. The Beatles - Back In The U.S.S.R.
24. The Rolling Stones - Like A Rolling Stone
25. Ορφέας Περίδης - Φεύγω
26. The Animals - It's All over Now, Baby Blue
27. The Beatles - Hello, Goodbye