Τρελό πάρτυ στον πλανήτη Ziggy Stardust

Στη δεκαετία του 1970, ο David Bowie υιοθέτησε διάφορα εναλλακτικά πρόσωπα. Ένα από τα πιο εμβληματικά είναι ο Ziggy Stardust από το πέμπτο στούντιο άλμπουμ του, "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars".

Ο Bowie είπε σε συνέντευξη που έδωσε στο περιοδικό Rolling Stone: "Αυτό που έκανα με τον Ziggy Stardust ήταν να δημιουργήσω έναν εντελώς αξιόπιστο, πλαστικό ροκ εν ρολ σταρ - πολύ καλύτερο από ό,τι οι Monkees θα μπορούσαν ποτέ να κατασκευάσουν. Εννοώ, ο πλαστικός μου ροκ εν ρολλερ ήταν πολύ πιο πλαστικός από οποιονδήποτε άλλον. Και αυτό ήταν αυτό που χρειαζόταν τότε."

Η καλλιτεχνική ματιά του Bowie πάντα απέφευγε  το τι ήταν μοντέρνο ή αυτό που οι φανς ακολουθούσαν εκείνη την εποχή. Έτσι, ενώ το hard rock και το heavy metal έγιναν τα πιο εμφανή υπο-είδη, ο Bowie πήγε αντίθετα και άνοιξε τον δικό του δρόμο.

Και ήταν μια έξυπνη και λαμπρή κίνηση.

Ο Ziggy Stardust ήταν ένας φανταστικός ανδρόγυνος αμφίφυλος εξωγήινος ροκ σταρ που έγινε κομιστής για εξωγήινα πλάσματα. Ο Bowie άντλησε έμπνευση για τον χαρακτήρα από τον βρετανό ροκ εν ρολ τραγουδιστή Vince Taylor, αλλά είχε και άλλες επιρροές όπως ο Legendary Stardust Cowboy και ο Ιάπωνας σχεδιαστής Kansai Yamamoto.

Ο παραγωγός Ken Scott είπε: "Πάντα περιέγραφε πώς θα παίρνει κομμάτια από πολλά μέρη, θα τα βάζει σε μια κατσαρόλα και το αποτέλεσμα θα είναι αυτός."

Ονόμασε το νέο του εναλλακτικό πρόσωπο Ziggy Stardust - το πρώτο όνομα προήλθε από ένα ραφείο που περνούσε απ'έξω με το τρένο. Το άλμπουμ έχει ένα χαλαρό concept και η ιστορία, για την ακρίβεια, συναρμολογήθηκε μετά την καταγραφή του μεγαλύτερου μέρους του υλικού.

Μιλώντας για το θέμα, ο Bowie είπε: 'Αυτό που θα έχετε εκεί σε εκείνο το άλμπουμ, όταν τελικά κυκλοφορήσει, είναι μια ιστορία που δεν λαμβάνει πραγματικά χώρα, είναι απλά μερικές μικρές σκηνές από τη ζωή μιας μπάντας που λέγεται Ziggy Stardust και οι Spiders From Mars, οι οποίοι ενδεχομένως να είναι η τελευταία μπάντα στη Γη - μπορεί να είναι μέσα στα τελευταία πέντε χρόνια της Γης. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Επειδή το έγραψα με έναν τρόπο ώστε απλά να πετάω τους αριθμούς στο άλμπουμ με οποιαδήποτε σειρά που προέκυψαν. Εξαρτάται σε ποια κατάσταση το ακούτε.'

Στη συνέχεια, είπε στον William S. Burroughs του Rolling Stone: 'Ο Ziggy συμβουλεύεται σε ένα όνειρο από τους "αιώνιους" να γράψει την έλευση ενός αστράνθρωπου... αυτού του εκπληκτικού αστράνθρωπου που θα κατέβει να σώσει τη Γη. Ο Ziggy αρχίζει να πιστεύει σε όλα αυτά μόνος του και νομίζει ότι είναι προφήτης των μελλοντικών αστράνθρωπων. Ανεβαίνει σε απίστευτα πνευματικά ύψη και διατηρείται ζωντανός από τους μαθητές του. Όταν έρχονται οι "αιώνιο", παίρνουν κομμάτια από τον Ziggy για να γίνουν πραγματικοί, επειδή στην αρχική τους κατάσταση είναι αντι-ύλη και δεν μπορούν να υπάρξουν στον κόσμο μας. Και τον σχίζουν σε κομμάτια στη σκηνή κατά τη διάρκεια του τραγουδιού 'Rock 'n' Roll Suicide.'

Ο Bowie έπειτα ξόδεψε μήνες σχεδιάζοντας την εικόνα και τα ντυσίματα για τον Ziggy Stardust και τους Spiders. Και όλη η σκληρή δουλειά άξιζε τον κόπο, αφού το άλμπουμ ήταν μια τεράστια επιτυχία και θα εξελιχθεί σε ένα από τα πιο επιδραστικά και γιορτασμένα άλμπουμ όλων των εποχών.

1. Ain't No Mountain High Enough
2. All That She Wants
3. Angeleyes
4. Baby Jane
5. Be My Lover
6. Better Off Alone
7. Big in Japan
8. Billie Jean
9. Black or White
10. Boogie Wonderland
11. Boys - Summertime Love
12. Call Me
13. Cambodia
14. Chicago
15. Daddy Cool
16. Dancing With Myself
17. Da Ya Think I'm Sexy?
18. Don't Stop 'Til You Get Enough
19. Don't You Want Me
20. Down Under
21. Easy Lover