80's Pop

Αλήθεια τι να πρωτοπεί κάνεις για αυτήν την δεκαετία και αυτήν την μουσική. Μια δεκαετία λιγότερο επαναστατική από τα 60s και τα 70s και πολύ πιο αθώα από τα 90s και μετά.

Το κιτς είναι ο όρος που την χαρακτηρίζει σχεδόν σε όλες τις εκφάνσεις της καθημερινότητας. Περμανάντ και μακριά μαλλιά, βάτες στα σακάκια, πολύ έντονο βάψιμο, έντονα χρώματα στα ρούχα.. Χωρίς mp3 αλλά με βινύλιο και Walkman, χωρίς κινητό για επικοινωνία και φώτος αλλά μηχανές και φιλμ που κάθε φωτογραφία έπρεπε να αξίζει για να εμφανιστεί. Γενικά μια δεκαετία της υπερβολής στα πάντα. Μια δεκαετία υπερβολής και στην μουσική.

Και εκεί μέσα έχουμε και την pop. Πραγματικά μια απίθανη κατηγορία μουσικής που δεν έχει κανέναν ορισμό και δεν μπαίνει σε κανένα καλούπι!!!!!

Είναι rock, αλλά και rock and roll. Είναι reggae αλλά και disco. Είναι soft αλλά και χορευτική. Είναι ηλεκτρονική, είναι soul και country. Είναι R&B και hip hop. Είναι μπαλάντες και είναι και metal.

Pop είναι τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!!!

Το μόνο που χρειάζεται για να χαρακτηριστεί ένα τραγούδι pop είναι να είναι εξαιρετικά δημοφιλές (pop = popular). Άρα είναι τα δημοφιλέστερα τραγούδια μιας εποχής με πολύ μουσική. Με νέους ήχους, με στίχους που μιλάνε για έρωτα, συναισθήματα και romance.

Οι επικριτές τους λένε ότι είναι τραγούδια με ρυθμό και πιασάρικη μελωδία λιγοστά λόγια που είναι εύκολο να θυμάσαι, με πολλά ρεφρέν και χωρίς αισθητική. Δεν μιλάνε για πολιτική, για εξεγέρσεις, κοινωνικά προβλήματα, δεν προκαλούν επαναστάσεις, δεν μιλάνε για μειονότητες και δικαιώματα. Είναι απλά γλυκανάλατα. Και όμως ανάμεσα τους εμφανίζονται τραγούδια όπως το Beat it, το Stand, το Papa Dont Preach και άλλα που μιλάνε για θέματα εκτός ρομαντισμού.

Προσπαθώντας να φτιάξω μια συλλογή από αγαπημένα και χαρακτηριστικά pop τραγούδια των 80s κατέληξα – ούτε λίγο ούτε πολύ - με μια λίστα περίπου 300 τραγουδιών!!! Οπότε θα σπάσει σε πολλά (πάρα πολλά) κομμάτια.

Michael Jackson, Madonna, Prince, Elton John, Cindy Lauper, Wham, Culture Club, Pet Shop Boys, REM, INXS, Queen, Duran Duran και πόσοι ακόμη είναι ΟΛΟΙ εδώ.

Καλή Ακρόαση

1. Take On Me - A-ha, 1985, Hunting High and Low, Synth pop – new wave
2. Beat It - Michael Jackson, 1983, Thriller, Pop rock – dance pop
3.I'm Still Standing - Elton John, 1983, Too Low for Zero, Synth pop