Νίκος Καββαδίας (1910 – 1975)

Ο ποιητής της θάλασσας, των ναυτικών, των εμπειριών, των στιγμάτων.
Ο ποιητής της υπέρβασης, της εξερεύνησης, της ελευθερίας, της περιπέτειας, της ανατροπής.
Γράφει για τα καράβια, τους ναυτικούς, τα ταξίδια, ανθρώπους που γνώρισε από κάθε τάξη.
Γράφει για έρωτες (πληρωμένους και μη), αμαρτίες, καυγάδες, θανάτους, για τους φόβους του.

Γράφει στην γλώσσα των ναυτικών. Οι ρίμες του είναι μοναδικές. Δεν νομίζω να συναντώνται πουθενά αλλού στην ελληνική ποίηση.

Μόλις στα 23 του χρόνια, θα εκδώσει την πρώτη ποιητική συλλογή του: «Μαραμπού».

Θα ακολουθήσει το «Πούσι», το μυθιστόρημά του «Βάρδια» και το τελευταίο βιβλίο με ποιήματά του, το «Τραβέρσο», που θα κυκλοφορήσει δύο μήνες μετά το θάνατό του.

Στη διάρκεια της Κατοχής, ο Καββαδίας περνάει στις γραμμές της Εθνικής Αντίστασης και γίνεται μέλος του ΕΑΜ. Την ίδια ακριβώς περίοδο γίνεται και μέλος του ΚΚΕ. Εντάσσεται, επιπλέον, στην Εταιρεία Ελλήνων Λογοτεχνών, παρά το γεγονός ότι είχε τυπώσει τότε μόνο ένα βιβλίο, το Μαραμπού, ενώ το όριο ήταν τα τρία βιβλία. Είναι όμως ενεργός λογοτεχνικά, γράφοντας ποιήματα, ορισμένα εξ αυτών αντιστασιακά, όπως τα ποιήματα «Στον τάφο του ΕΠΟΝίτη», «Αντίσταση» «Federico Garcia Lorca» «Guevara» και άλλα. Στις αρχές του 1945 γίνεται επικεφαλής του ΕΑΜ Λογοτεχνών-Ποιητών, θέση την οποία παραχωρεί στις 6 Οκτώβρη του ίδιου έτους στον Νικηφόρο Βρεττάκο, εξαιτίας της αναχώρησής του από την Ελλάδα με το πλοίο "Κορινθία". Η ασφάλεια του έδωσε άδεια, καθώς θεωρείτο ανενεργός κομμουνιστής.

Ο ίδιος θεωρούσε ότι η λογοτεχνική γενιά του δεν τον εκτίμησε ποτέ. Η τεράστια αναγνώριση όμως ήρθε μετά τον θάνατό του.

Το 1979 κυκλοφόρησε ο δίσκος-ορόσημο για την ελληνική μουσική "Ο Σταυρός του Νότου", με 11 ποιήματα του Καββαδία μελοποιημένα από τον Θάνο Μικρούτσικο, ο οποίος στις πρώτες εβδομάδες της κυκλοφορίας του έμοιαζε καταδικασμένο από τους κριτικούς και τους δημοσιογράφους.

Οι ενστάσεις που υπήρχαν και η δυσκολία της αποδοχής οφείλονταν όχι στη δουλειά του Θάνου Μικρούτσικου αλλά στον Καββαδία. Ο Θάνος Μικρούτσικος είχε επιλέξει να μελοποιήσει τον Νίκο Καββαδία έναν ποιητή που μέχρι τότε ήταν καταχωρημένος ως ελάσσων και αρκετά δυσνόητος. Για τον κόσμο, βέβαια, φαίνεται ότι δεν μέτρησε τίποτα από όλα αυτά, αφού αγκάλιασε τη δουλειά αυτή από τον πρώτο κιόλας καιρό, όταν και πωλήθηκαν πάνω από 50.000 αντίτυπα σε λίγους μήνες.

Μέχρι σήμερα ο Σταυρός του Νότου υπολογίζεται ότι έχει πουλήσει συνολικά (και με τις δύο επανεκδόσεις) πάνω από 2.000.000 αντίτυπα κάνοντάς τον ένα από τους δημοφιλέστερους της ελληνικής μουσικής.

Ποιήματα του θα μελοποιήσουν αργότερα και πολλοί άλλοι όπως ο Ζερβουδάκης, οι Κατσιμιχαίοι, οι Ξέμπαρκοι, η Μαρίζα Κωχ, ο Λάκης Παπαδόπουλος, ο Σπανός και πολλοί ακόμη. Τον έχουν τραγουδήσει ίσως οι σημαντικότερες φωνές των τελευταίων χρόνων και πολλές φορές οι ίδιοι οι συνθέτες των τραγουδιών. Έτσι τα ποιήματα του έχουν περάσει πλέον σε μια άτυπη εθνικήσυνείδηση.

Στις 10 Φεβρουαρίου του 1975, στην Αθήνα, στην κλινική «Άγιοι Απόστολοι», αφήνει την τελευταία του πνοή ύστερα από εγκεφαλικό επεισόδιο. Κηδεύτηκε στο Α΄ Νεκροταφείο με παρουσία πολλών ανθρώπων των γραμμάτων και της τέχνης. Δυστυχώς για τον ίδιο είχε το τέλος που φοβόταν.

Κι εγώ που τόσο επόθησα μια μέρα να ταφώ

σε κάποια θάλασσα βαθιά στις μακρινές Ινδίες,

θα χω ένα θάνατο κοινό και θλιβερό πολύ

και μια κηδεία σαν των πολλών ανθρώπων τις κηδείες.

Η συλλογή που ακολουθεί περιέχει μερικά από τα μελοποιημένα ποιήματα του σε διάφορες εκτελέσεις. Άλλα είναι όπως πρωτοκυκλοφόρησαν και άλλα είναι διασκευές τους.

Καλή Ακρόαση.

1. Φάτα Μοργκάνα - Final Act
2. Οι 7 νάνοι στο ss Cyrenia - Θάνος Μικρούτσικος
3. Ο λύχνος του Αλαδίνου - Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας