Αιτήσεις – Δηλώσεις Αποφοίτων για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις 2021

Από 8 έως 19 Μαρτίου 2021 θα παραλαμβάνονται οι αιτήσεις – δηλώσεις των αποφοίτων οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2021.
Οι υποψήφιοι θα πρέπει:

1. να ενημερωθούν για όλες τις λεπτομέρειες της διαδικασίας κατάθεσης της αίτησης –δήλωσης από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ή από την Διεύθυνση ΔΕ Πειραιά ή από την ιστοσελίδα του σχολείου.
2. να προετοιμάσουν την αίτηση – δήλωση που θα κατεβάσουν από τις παραπάνω διευθύνσεις.
3. να αποστείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στο του σχολείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (βλέπε και την επιλογή «Επικοινωνία» της ιστοσελίδας του σχολείου), στο οποίο θα εκδηλώνουν την επιθυμία τους για μετάβαση στο σχολείο για την υποβολή της αίτησης – δήλωσης.

Στη συνέχεια το σχολείο θα ορίσει την ημέρα και την ώρα υποδοχής του υποψηφίου και θα την κοινοποιήσει στον υποψήφιο, ο οποίος θα προσέλθει την καθορισμένη ημέρα και ώρα, τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας, και φέροντας μαζί του:

1. την αίτηση – δήλωση συμπληρωμένη (αν δεν μπορεί να εκτυπώσει τη δήλωση μπορεί να την προμηθευτεί από το σχολείο)
2. ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης του από σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
3. αστυνομική ταυτότητα/διαβατήριο ή άλλο επίσημο έγγραφο αποδεικτικό της ταυτοπροσωπίας τους, προκειμένου να καταχωριστούν ορθά τα στοιχεία του.
4. τον κωδικό υποψηφίου (για τους υποψηφίους που έχουν δώσει εξετάσεις μετά το 2000)

Στο ανωτέρω χρονικό διάστημα και με τον ίδιο τρόπο δύνανται οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ που έχουν υποβάλει Αίτηση Δήλωση συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2021 να συμπληρώσουν τις Αιτήσεις-Δηλώσεις τους, δηλαδή να προσθέσουν τυχόν ειδικά μαθήματα ή προτίμηση για ΤΕΦΑΑ, Στρατιωτικές/Αστυνομικές σχολές κλπ.

Κατεβάστε τα αντίστοιχα αρχεία στην ενότητα Συνημμένα αρχεία, στο κάτω μέρος αυτής της ανάρτησης.

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 10 Μάρτιος 2021 06:19