Ενισχυτική διδασκαλία

Ενημέρωση για την ενισχυτική διδασκαλία του σχολικού έτους 2021-2022.

Σύμφωνα με την αρ. πρωτ. 117781/ΓΔ4/21-09-2021 Υ.Α. με θέμα

«Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων για το σχολικό έτος 2021-2022» (ΦΕΚ 4696/τ.Β’/12-10-2021)

οι ώρες διδασκαλίας των διαθέσιμων μαθημάτων σε εβδομαδιαία βάση έχει ως εξής:

Ελεύθερο
Σχέδιο
Γραμμικό
Σχέδιο
 Γαλλικά Γερμανικά Ιταλικά Ισπανικά Αρμονία,
Ακουστική
Ικανότητα,
Μουσική
Αντίληψη/Γνώση
Γ’ τάξη
ΓΕΛ,
ΕΠΑΛ,
Λυκείων
ΕΑΕ και
Δ’ τάξη
ΕΝΕΕΓΥΛ
2 2 2 2 2 2 2

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες της Γ’ τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, Λυκείων ΕΑΕ, καθώς και της Δ ́τάξης των ΕΝΕΕΓΥΛ.

Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και τέσσερα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων.

Για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών στα τμήματα μαθημάτων Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων, απαιτείται αίτηση των γονέων/ κηδεμόνων ή των ιδίων εφόσον είναι ενήλικες στην οποία δηλώνουν το ειδικό μάθημα/ μαθήματα που επιθυμούν να παρακολουθήσουν.
Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου στο οποίο φοιτά ο/η μαθητής/τρια, για τον/την οποίο/α έχει υποβληθεί αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα, με απόφαση του προτείνει τους/τις μαθητές/τριες που έχουν ανάγκη ενισχυτικής διδασκαλίας. Επιπλέον, εισηγείται στην
οικεία ΔΔΕ τη δυνατότητα λειτουργίας της σχολικής μονάδας ως ΣΚΑΕ, με βάση τον αριθμό αιτήσεων των μαθητών/τριών και προτείνει Υπεύθυνο ΣΚΑΕ καθώς και αντικαταστάτη αυτού.
Εν όψει της έναρξης των διαδικασιών για την υλοποίηση του προγράμματος της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων για το σχολικό έτος 2021-2022, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να προβούν στις προτεινόμενες ενέργειες.

Για την αίτηση, χρησιμοποιείστε το ακόλουθο υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης.

Υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 20 Οκτώβριος 2021 16:20