slide-1.png

Διακρίσεις

Δείτε τις διακρίσεις μας

Δράσεις

Διαβάστε για τις δράσεις μας

Ιστολογια

Τα ιστολόγια των μαθημάτων μας

La chandeleur

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, λίγες ημέρες μετά την γαλλική γιορτή  La Chandeleur, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, φτιάχνουν και προσφέρουν κρέπες σύμφωνα με γαλλικό έθιμο για καλή τύχη.

Mε αφορμή τη γαλλική γιορτή La Chandeleur τρώμε κρέπες στο σχολείο μας και ακούμε γαλλικά τραγούδια. Η Σαντλέρ γιορτάζεται στις 2 Φεβρουαρίου και αντιστοιχεί στην Υπαπαντή του Χριστού, δηλαδή την υποδοχή του στο ναό σαράντα ημέρες μετά την γέννηση του.

Η ονομασία της προέρχεται από την λέξη chandelle που σημαίνει λαμπάδα, κερί, επειδή εκείνη την ημέρα οργανώνονταν λιτανείες κρατώντας λαμπάδες. Αυτή όμως η ημέρα συνδέεται και με το έθιμο της παρασκευής της κρέπας μιας και σύμφωνα με έναν παλιό μύθο εάν την ημέρα αυτή δεν έφτιαχναν κρέπες η σοδειά όλης της χρονιάς θα καταστρεφόταν. Κάθε χρόνο λοιπόν αυτή την ημέρα κατά την παράδοση στη Γαλλία φτιάχνουν κρέπες και μάλιστα κατά το έθιμο προσπαθούν να γυρίσουν την κρέπα με το ένα χέρι ενώ στο άλλο κρατούν ένα νόμισμα. Εάν η κρέπα πέσει άψογα στο τηγάνι τότε αυτό είναι σημάδι οικονομικής ευημερία της οικογένειας για το επόμενο έτος.

Ευκαιρία λοιπόν για κρέπες ακούγοντας αγαπημένα γαλλικά τραγούδια και ας ελπίσουμε ότι το έθιμο θα φέρει τύχη και ευτυχία σε αυτούς που θα φτιάξουν τις κρέπες αλλά και σε όσους θα τις γευτούν!

Ακούστε το ραδιοφωνικό μήνυμα της γιορτής μας :

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 04 Φεβρουάριος 2024 13:42